Bliższe niż myślisz!

Znajdź

Moje ulubione

Dodano do ulubionych

Tytuł ...

Made in Hungary, czyli co modnego znajdziemy w Budapeszcie

Węgry są miejscem, gdzie wielbiciele pięknych ubrań i akcesoriów oraz dobrego designu na pewno znajdą coś dla siebie. W Budapeszcie skupia się cały świat węgierskiej mody, architektury i smacznego jedzenia. To miasto kosmopolityczne, kreujące trendy oraz pełne pozytywnej energii.

hungarian fashion

Węgierska scena mody jest zdecydowanie centrum kreatywności. Ostatnia dekada to wysyp projektantów, którzy tworzą unikalne i bardzo jakościowe ubrania. Zresztą cała Europa Centralna przeżywa rozkwit, jeśli chodzi o wysokiej klasy odzież. Niektórzy z węgierskich projektantów dobrze zakorzenili się w swoim kraju, a inni są znani także na międzynarodowej scenie. To właśnie w Budapeszcie znajdziemy adresy najlepszych węgierskich butików.

fashion street

Deák Ferenc Street – zwana także Fashion Street - jakiś czas temu odzyskała swoją świetność z przełomu XIX i XX w. To właśnie tam znajdziemy najmodniejsze showroomy i markowe sklepy. Istny raj dla fanów mody ma swoje początki jeszcze w końcu XVIII w. Schilson János postawił pierwsze fundamenty tej dzielnicy. Swoją nazwę wzięła od Deáka Ferenca – węgierskiego polityka i ministra sprawiedliwości. Od początku była to prestiżowa lokalizacja a architekci zaprojektowali ją na wysokim poziomie. W 2004 r. budynki zostały odrestaurowane i od tej pory stała się najbardziej modnym adresem w Europie Centralnej.

erzsébetváros

Ta żydowska dzielnica, oznaczona jako nr 7, jest zdecydowanie esencją kultury i obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania. Od XIX w. rozwija się bardzo dynamicznie po peszteńskiej stronie miasta. Wśród wąskich uliczek znajdziemy Muzeum Żydowskie, liczne synagogi oraz sporo lokali, gdzie można skosztować miejscowych specjałów. Dzielnica Żydowska różni się bardzo od reszty miasta. Zachwyca kolorami i kreatywnością. Każdy z lokali jest jedyny w swoim rodzaju, a hebrajskie nazwy znajdziemy na każdym kroku. To mały, niezależny świat, w którym życie toczy się wolniej. Latem stoliki i bary przenoszone są na zewnątrz, a filmy ogląda się w plenerze. Poza siódmą dzielnicą w pozostałych również można znaleźć wiele sklepów i showroomów z węgierskim designem i odzieżą.

gozsdu udvar

Gozsdu Udvar (czyli podwórze Gozsdu) to kompleks siedmiu budynków i ich podwórzy w Dzielnicy Żydowskiej. Ten kolejny modny adres to punkt spotkań dla wydarzeń, gastronomii i kultury. Znajdziemy tam modne butiki, klimatyczne knajpki i kawiarnie oraz centra kultury. Gozsdu jest popularne zarówno wśród mieszkańców Budapesztu, jak i turystów. Rocznie przyciąga ponad 900 tys. odwiedzających. Jego historia zaczyna się na początku XX w., gdy Gozsdu Manó – rumuński prawnik i mecenas - stwierdził, że edukacja i wsparcie młodzieży to najważniejsze z zadań. Budowa Gozsdu rozpoczęła się w 1900 r. na zamówienie Fundacji Gozsdu. Budowa projektu Cziglera Győző zakończyła się w 1915 r. Od początku jego dziedzińce były centrum życia handlowego i tak zostało do tej pory. Podczas II Wojny Światowej Gozsdu Udvar było częścią budapeszteńskiego getta. Będąc tam warto odwiedzić też niedaleką Aleję Andrássyego, która wraz z Placem Bohaterów, Parkiem Miejskim i biegnącą pod nią Milenijną Koleją Podziemną została w 2002 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

bcefw

Budapest Central European Fashion Week jest rokrocznym przedsięwzięciem skupiającym projektantów i marki m.in. z Węgier, Czech, Słowacji, Polski, a także promującym młode talenty. Oprócz pokazów mody odbywają się wystawy i ciekawe wydarzenia związane z designem. Podczas całego tygodnia można także poznać lokalną kuchnię. Wszystko jest zorganizowane tak, by odwiedzający mogli zapoznać się ze wszystkim, co oferuje Budapeszt.

Budapest Central European Fashion Week 2018

1 min 58 sek

wamp

Wśród sporej ilości showroomów i butików znajdziemy WAMP - koncept z designem, który każdego miesiąca odwiedza tysiące osób. Jest wzorowany na angielskich czy nowojorskich sklepach. Znajdziemy tam unikalne i wysokiej jakości produkty od węgierskich projektantów. Często w WAMP odbywają się różne wystawy, dzięki którym młodzi projektanci mody przedstawiają swoje pomysły odwiedzającym.

Budapeszt to miasto kreatywne i podążające za trendami zarówno w świecie mody i designu, jak i gastronomii. Węgierska Fashion Street jest porównywana do modnych odpowiedników w Londynie czy Paryżu. Jeśli ktoś lubi piękne i oryginalne rzeczy oraz dobre jedzenie, to węgierska stolica powinna znaleźć się na liście "do odwiedzenia".

Źródło:

wowhungary.wp.pl

AUTOR: Julia Wiśniewska

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.