Bliższe niż myślisz!

Znajdź

Moje ulubione

Dodano do ulubionych

Tytuł ...

Nie tylko Tokaj. Fascynująca podróż po węgierskich winnicach

Planując podróż po Węgrzech za cel warto obrać lokalne winnice. Liczba odmian tego trunku może przyprawić o zawrót głowy najwytrawniejszych turystów.
Węgry to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy producent wina w Europie Środkowej. Rocznie produkuje się tu około 3 mln hektolitrów wina, co daje Węgrom 16. miejsce na świecie. Dobrze ma się także eksport tego trunku. Tylko w pierwszej połowie tego roku 500 tys. hektolitrów węgierskiego wina o wartości ponad 40 mln euro powędrowało za granicę (w całym 2017 roku było to 618 tys. hektolitrów). Głównymi odbiorcami są: Polska, Czechy, Słowacja i Niemcy.

Węgierskie winnice zajmują dziś obszar prawie 70 tys. hektarów (22. miejsce na świecie). W kraju istnieją aż 22 okręgi winiarskie, a win białych i czerwonych, produkowanych z najróżniejszych szczepów można spróbować w niezliczonych winiarniach rozsianych po całym kraju.

Tokaj – wina słodkie i wytrawne


Ruszając ich śladem nie można nie zacząć od – położonego w północno-wschodniej części kraju – regionu Tokaj. To tutaj, na wulkanicznej ziemi, wśród wzgórz oraz nad rzekami Bodrog i Tisza, powstaje jedno z najlepszych na świecie naturalnych słodkich win – Tokaj Aszú.

Tokaj Aszú pozyskiwane jest z lokalnej odmiany winogron furmint (dzięki szlachetnej pleśni grona dają bogaty w cukier, aromatyczny sok). Jednak w regionie produkuje się nie tylko wina słodkie. Furmint oraz hárslevelű występują – w coraz bardziej popularnej wśród konsumentów – wersji wytrawnej. Gdzie można ich spróbować? Niemal ma każdym kroku.

Coraz więcej winnic i piwnic w regionie jest otwartych dla zwiedzających, a setki restauracji zapraszają do degustacji wina. W 2002 roku region został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tokaj

1 min 36 sek

Wina znad Balatonu


Kolejnym regionem winnym, z którego pochodzą głównie wina białe jest – położony w zachodniej części kraju – Balaton, w skład którego wchodzą podregiony: Somló, Balatonfüred-Csopak, Balatonfelvidék, Badacsony, Zala, Balatonboglár. Balaton – 77-kilometrowe jezioro, największe w Europie Środkowej – otoczone jest górami wulkanicznymi, na zboczach których ulokowały się rodzinne winnice ze swoimi tarasami winnymi. Tradycje winiarskie regionu sięgają 2000 lat.

Będąc tu koniecznie trzeba spróbować wina produkowanego z typowych dla tego regionu odmian: kéknyelű, olaszrizling i szürkebarát (pinot gris). Latem w Badacsony, Balatonboglár i Balatonfüred organizowane są również festiwale winne. Według specjalistów wina z Somló mogą konkurować z najlepszymi wytrawnymi tokajami.

Czerwone wina z Szekszárd i Villány


Miłośnicy czerwonego wina powinni także odwiedzić Południową Krainę Naddunajską, a w niej malownicze miasto otoczone winnicami – Szekszárd. Pierwsze winiarnie powstawały tu już w czasach rzymskich. Powód?

Gleba lessowych wzgórz położonych w pobliżu Dunaju sprawia, że wina Szekszárd mają pełny smak i są wyjątkowo aksamitne. Ważne dla subregionu odmiany to kékfrankos, kadarka i cabernet franc. Drugim ważnym punktem na południowym szlaku jest Villány, najbardziej nasłoneczniona osada w kraju, w której produkowane są niezwykle treściwe wina taniczne. Trunki z Villány uważane są za jedne z najlepszych w tej części Europy. Wiodącą rolę odgrywają tu odmiany: cabernet franc, cabernet suvignon, syrah, merlot, portugieser.

Czerwona wstążka, czerwone wino


Na granicy węgiersko-austriackiej, w północno-zachodniej części kraju, w pobliżu jeziora Neusiedl położony jest Sopron, stolica wina Kékfrankos To jeden z najstarszych regionów winiarskich, w którym tradycje winiarskie również sięgają czasów starożytnego Rzymu. Tu, w dość chłodnym i wilgotnym klimacie powstają czerwone i owocowe wina ze szczepu kékfrankos. Inne ważne odmiany to: zweigelt, grüner veltliner.

Winorośl uprawia tu niemal każdy rolnik, o czym wszyscy zainteresowani są informowani w dość oryginalny sposób. Sosnowe gałązki wywieszone na bramie czy szyldzie oznaczają, że do sprzedaży wchodzi młode wino, a białe i czerwone wstążki dookreślają, jakiego koloru wino jest w sprzedaży.

Trunki od benedyktynów


Liczne podregiony winiarskie położone są także w Północnej Krainie Naddunajskiej. Region, w skład którego wchodzą Etyek-Buda, Neszmély, Mór and Pannonhalma, słynie z białych win, choć czerwony pinot noir także ma duży potencjał.

Etyek-Buda to siedziba węgierskich win musujących (pezsgő) i mnóstwa interesujących festiwali. A w Pannnonhalma powstał najstarszy klasztor benedyktyński i to właśnie benedyktyni sadzili tu pierwsze winorośle i produkowali wino. Odmiany uprawiane w tym regionie to: ezerjó, olaszrizling (welschriesling), irsai olivér, sauvignon blanc, chardonnay, pinot gris, pinot noir, kékfrankos i rajnai rizling.

Bycza krew


Najbardziej wysunięty na północ region w Europie, w którym produkuje się czerwone wino to znany miłośnikom wina – Eger, otoczony malowniczymi górami Bükk. To tu powstaje kultowe czerwone Egri Bikavér (w wolnym tłumaczeniu „bycza krew”), a od 2011 roku jego biała odmiana – Egri Csillag. W pobliżu Egeru w Dolinie Szépasszony (Dolinie Pięknej Pani) można delektować się regionalnymi winami w prawie dwustu winiarniach wykutych w skale wulkanicznej.

Niedaleko Egeru i niespełna godzinę drogi od Budapesztu, u podnóża najwyższej góry Węgier położony jest także region Mátra znany z lekkich win serwowanych w zabytkowych piwnicach z winami. Ważne odmiany szczepów wykorzystywanych w produkcji wina czerwonego to kékfrankos, kadarka, syrah, pinot noir, cabernet franc, portugieser, zweigelt, blauburger. A białego: olaszrizling (welschriesling), leányka, hárslevelű, pinot gris, chardonnay, királyleányka.

Dunaj winem płynący


Położony na Wielkiej Równinie Węgierskiej – Dunaj – to z kolei największy winny region tego kraju. Najdłuższa rzeka Europy i otaczające ją góry tworzą malowniczy krajobraz. Region ma dwie winne twarze. Z jednej strony produkowane są tu wina stołowe, owocowe na bazie lokalnych odmian. Z drugiej – lekkie regionalne wina białe, różowe i czerwone. Ważne odmiany to: kékfrankos, cabernet franc, merlot, cserszegi fűszeres, irsai olivér, ezerjó, kadarka.

Żródło:

wowhungary.wp.pl

AUTOR: Monika Rosmanowska

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.