Klimat
Klimat Węgier
Węgry położone są w strefie klimatu kontynentalnego. Oznacza to z reguły ciepły i suchy okres letni oraz chłodny i wilgotny okres zimowy. Równinne położenie Węgier decyduje o jej florze i faunie, zaś przecinająca kraj rzeka Dunaj ma duży wpływ na pogodę i panujący tu klimat.
W północno-zachodniej części Kotliny Pannońskiej panuje klimat wilgotno-kontynentalny, a w południowo-wschodniej części występuje klimat kontynentalny suchy.
Węgry są krajem zdecydowanie cieplejszym niż Polska. Węgierskie lata są długie i upalne a zimy są zdecydowanie łagodniejsze, jednak zdarzają się okresy, kiedy temperatura spada mocno poniżej zera.
Średnia roczna temperatura na Węgrzech wynosi około 10 oC. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, najcieplejszym lipiec. Czas nasłonecznienia (suma liczby godzin słonecznych w roku) wynosi 1700-2100 godzin/rok. Ilość ciepła (suma średnich dobowych temperatur z dni bezmrozowych - sezonu wegetacyjnego) wzrasta od granicy zachodniej do Wielkiej Niziny Południowej (2900-3300 oC). Roczne opady na Węgrzech zmniejszają się z zachodu na południowy wschód, średnio od 800 do 600 mm.